Artykuły

2018.10.15

Protokół ART-NET czyli "DMX512 OVER ETHERNET"

Protokół ART-NET ( DMX512 OVER Ethernet) jest protokołem implemontawanym w technologii Ethernet. Pozwala przesyłać sygnał DMX512 poprzez technologię sieciową multiplikując liczbę światów przesyłanych przez skrętkę komputerową lub Wi-FI.
Dzięki temu protokołowi interfejsy bazujące na nim nie potrzebują sterowników tzw "driverless" co otwiera drogę do każdego systemu operacyjnego i każdego urządzenia z obsługą sieci komputerowej , co jest wygodne szczególnie dla urządzeń mobilnych jak telefony i tablety. PRO-MYK v1.0 jest kompatybilny z wersjami ARTNET 1-4.
 Konfiguracja www interfejsu PRO-MYK v1.0
 Interfejs Pro-Myk posiada wbudowaną stronę www konfiguracyjną (podobieństwo do typowych ruterów domowych). Preferowana przeglądarka www to CHROME (FIREFOX też działa prawidłowo) .
Na tej stronie oprócz ustawień ethernetowych można ustawić parametry dotyczące samego DMX512 :
  • ART-NET Universe : numer "świata" w którym będzie operował ,każdy UNIVERSE to 512 kanałów . Dla każdego interfejsu ustawienie innego ART-NET( należy pamiętać że należy zmienić końcowy oktet adresu MAC,aby uniknąć konfliktu )
  • MAB (MARK AFTER BREAK ) - czas trwania poziomu wysokiego po skończeniu się czasu BREAK  , minumum to 8uS
  • BREAK - czas trwania poziomu niskiego wynosząca minimum 88uS ,wywołująca z MAB i wartością 0 kanału 0 reakcję w odbiornikach DMX512 na odbiór ramki DMX512 . Z reguły się nie zmienia MAB i BREAK ,ale przypadku problemów z niektórymi urządzeniami DMX512 zmiana tych czasów może poprawić działanie.
 Po przyciśnięciu przycisku "Zapisz / Save" następuje walidacja danych i zapis do pamięci flash , w przypadku ustawień IP z którymi  nie poradzi sobie ruter lub karta sieciowa , interfejs ma  przycisk do przywrócenia parametrów fabrycznych
(adres 192.168.1.22) . Po zapisie interfejs resetuje się i przystępuje z nowymi ustawieniami. Interfejs przechowuje w pamięci FLASH jedną konfigurację .
 
Inne pola :
  • "FLASH SAVE #:"  pokazuje ile razy była zmieniania konfiguracja.
  • Model : Nazwa i wersja modelu interfejsu
  • Firmware : nazwa kompilacji oprogramowania interfejsu , w przypadku problemów należy podać aby można się odnieść do potencjalnych "bug'ów"
  • S/N : numer seryjny interfejsu
  • DHCP/STATIC : Ustawienie czy adres ma być statyczny czy korzystać z protokołu DHCP . Zaletą DHCP jest "dopasowanie" adresu IP, maski , bramy domyślnej do podłączanej sieci bez konieczności zmian w ruterze . Należy pamiętać że adres IP interfejsu się zmieni i aby go znaleść należy posłużyć się narzędziami rutera lub programów DMX512 wykrywających urządzenia ART-NET .
 
Są dwie możliwości podłączenia interfejsu :
  1. punkt - punkt : polega na zestawieniu połączenia bezpośredniego  między interfejsem a kartą sieciową komputera , adres IP karty sieciowej musi być w przestrzeni adresowej danej sieci. Nie działa wtedy z reguły protokół DHCP i należy ustawić adres statyczny (wyjątkiem są sytuacje gdy dla tej karty została uruchomiona usługa DHCP)
  2. ruter - połączenie kablem między interfejsem a gniazdem LAN w ruterze zwiększa możliwości o DHCP, Wi-FI (zależy od rutera) , liczbę podłączonych innych interfejsów . Ruter z Wi-Fi daje dostęp urządzeń mobilnych, odchodzą uciążliwe kable .
 
 
 
 
 
 
2018.10.15
Opis protokołu ART-NET i przedstawienie nowego interfejsu firmy KWMATIK Pro-Myk v1.0 opartego na tym protokole.
Dzięki temu protokołowi interfejsy bazujące na nim nie potrzebują sterowników tzw "driverless" co otwiera drogę do każdego systemu operacyjnego i każdego urządzenia z obsługą sieci komputerowej , co jest wygodne szczególnie dla urządzeń mobilnych jak telefony i tablety.
2017.04.14
Kurs obsługi urządzeń DMX512 w aplikacji QLC+. Jest to darmowa aplikacja dostępna w pełnej wersji, którą można stosować także w celach komercyjnych. W Polsce popularna jest aplikacja FREESTYLER DMX512, do której jest mnóstwo instrukcji, tutoriali, filmów , przykładów oraz bogata lista fixtures (bibliotek urządzeń). W Australii zaś "Vixen 3" cieszy się podobnym zainteresowaniem.
QLC+ ma tą przewagę nad nimi z powodu łatwości obsługi, do tego prężnie się rozwija, możliwości rosną a błędy są usuwane.

FIrma KWMATIK stworzyła nieoficjalny podręcznik w PDF tej aplikacji aby szczególnie zaczynającym pracę z interfejsami DMX512 przeznaczonymi do komputera pomóc przesiąść się na nowocześniejsze narzędzie niż konsole.
2016.10.31
Tutorial pokazuje jak w sposób praktyczny wpływać poziomem sygnału (zmiany dźwięku) poprzez aplikację DMX512 i interfejs USB/DMX512.
Pokazuje jak zrobić to sposób skuteczny i prawidłowy pomijając wbudowane mikrofony w urzadzeniach DMX512 jako pozbawione sensu gadżety.
2016.07.08
Testowanie ruchomej głowy "4*25 Super Beam LED Moving Head"
 w QLC+ za pomocą interfejsów KWMATIK USB/DMx512 KW-D04c i KW-MX0