Artykuły

2016.07.08

Test 4x25 Super Beam LED Moving Head w QLC+

Testowanie ruchomej głowy "4*25 Super Beam LED Moving Head" w QLC+ za pomocą interfejsów KWMATIK USB/DMx512 KW-D04c i KW-MX0
Instrukcja urządzenia [pdf]  , QLC + fixture "4*25 Super Beam LED Moving Head" :  [do pobrania ]

Urządzenie dla protokołu DMX 512 może działać w trybie 9 lub 15 kanałowym (9ch i 15ch). w trybie rozszerzonym można sterować oddzielnie każdą diodą LED (1 z 4) oddzielnie.

Na filmie pokazane zostały krótkie możliwości urządzenia DMX512, podane zostały przykładowe efekty i jakie kanały je powodują. Tutaj zastosowano tryb 15ch oraz użyto sterowania ręcznego w QLC+.

Film przedstawia sterowanie urządzeniem DMX w QLC+ za pomocą skryptu , jest metoda bardzo wygodna dla tych co piszą skrypty, programują a niekoniecznie są DJ-ami.  Prosty skrypt jest w stanie zastąpić skomplikowane operacje z użyciem fixture oraz sekwencerów. Dla urządzeń mało znanych gdzie nie ma fixture w aplikacji jest to alternatywa , gdyż biorąc instrukcję urządzenia i wpisując wartości uzyskujemy w szybki sposób zadowalające efekty. Efekty ze skryptów mogą być częścią większego projektu.
skrypt do pobrania [txt].
Niżej galeria przedstawiająca komputer raspberry PI , który dzięki aplikacji QLC+ oraz możliwości tworzenia scen świetlnych za pomocą skryptu. Dystrubucja Linuxa może startować z QLC+ i wykonywać zadania autonomicznego kontrolera DMX512 z bardzo dużą pojemnością zawartych scen i efektów przy bardzo niskich kosztach.

Test ruchomej głowy z interfejsem USB-DMX512 KWMATIK KW-D04c (opto-izolowany)


Zrzuty ekranów z aplikacji QLC+ , które zostały użyte w filmach pokazowych niżej. Filmy oraz konfiguracja zostały stworzone dzięki tutorialom ze strony qlc+ [ tutorial -link ]


wywoływanie wcześniej zaprogramowanych scen za pomocą skonfigurowanych przycisków , przejście z "design mode " do "operate mode"widget XY PAD do poruszania głowy w trajektorii X i Y


Ruch po trajektorii ósemki , ruch wg zaprogramowanego wzoru w EFX


Ruch po okręgu wg gotowego wzorca


A taki pokaz można zrobić z sześciu głów tego typu odpowiednio programując efekty oraz ich czasy, takie efekty można uzyskać w freestyler czy QLC+, natomiast nie uzyska się ich na konsolach do 1000zł czy nawet do 2000zł (może się uda ale np: czas będzie dłuższy bo kasowanie błednej sceny jest trudniejsze niż w aplikacji na PC)  , manipulując samymi suwakami bez zapamiętania sekwencji. Skończyły się czasy gdy wystarczała konsolka z 16 suwakami/48 kanałami dmx512 do obsługiwania prostych świateł RGB . Jedna głowa potrzebuje 15 kanałów co oznacza że do takiego show potrzeba 1+ (6 x 15) =91 kanałów DMX512.
Oprócz tego na aplikacji na komputerze łatwiej jest część rzeczy zapamiętać i użyć w innym pokazie niż kopiując po numerkach na wyświetlaczu numerycznym LCD konsoli.
2018.10.15
Opis protokołu ART-NET i przedstawienie nowego interfejsu firmy KWMATIK Pro-Myk v1.0 opartego na tym protokole.
Dzięki temu protokołowi interfejsy bazujące na nim nie potrzebują sterowników tzw "driverless" co otwiera drogę do każdego systemu operacyjnego i każdego urządzenia z obsługą sieci komputerowej , co jest wygodne szczególnie dla urządzeń mobilnych jak telefony i tablety.
2017.04.14
Kurs obsługi urządzeń DMX512 w aplikacji QLC+. Jest to darmowa aplikacja dostępna w pełnej wersji, którą można stosować także w celach komercyjnych. W Polsce popularna jest aplikacja FREESTYLER DMX512, do której jest mnóstwo instrukcji, tutoriali, filmów , przykładów oraz bogata lista fixtures (bibliotek urządzeń). W Australii zaś "Vixen 3" cieszy się podobnym zainteresowaniem.
QLC+ ma tą przewagę nad nimi z powodu łatwości obsługi, do tego prężnie się rozwija, możliwości rosną a błędy są usuwane.

FIrma KWMATIK stworzyła nieoficjalny podręcznik w PDF tej aplikacji aby szczególnie zaczynającym pracę z interfejsami DMX512 przeznaczonymi do komputera pomóc przesiąść się na nowocześniejsze narzędzie niż konsole.
2016.10.31
Tutorial pokazuje jak w sposób praktyczny wpływać poziomem sygnału (zmiany dźwięku) poprzez aplikację DMX512 i interfejs USB/DMX512.
Pokazuje jak zrobić to sposób skuteczny i prawidłowy pomijając wbudowane mikrofony w urzadzeniach DMX512 jako pozbawione sensu gadżety.
2016.07.08
Testowanie ruchomej głowy "4*25 Super Beam LED Moving Head"
 w QLC+ za pomocą interfejsów KWMATIK USB/DMx512 KW-D04c i KW-MX0