Artykuły

2016.10.31

Sterowanie dźwiekiem urządzeń DMX512

Tutorial pokazuje jak w sposób praktyczny wpływać poziomem sygnału (zmiany dźwięku) poprzez aplikację DMX512 i interfejs USB/DMX512.
W wielu urządzeniach zamontowane są mikrofony do sterowania urządzeniem,  z punktu widzenia praktycznego takie rozwiązania jest bezsensu. Jest to trik marketingowy i lep dla początkujacych. Wiele osób kieruje się nawet obecnością mikrofonu w urządzeniu jako atut i nadzieję na na to że ten element załatwi im sensowny pokaz bez wdrażania się w temat odzielnego sterowania. Po pierwszym zetknięciu z takim sterowaniem następuje flustracja i rozczarowanie bo efekty są bardzo mizerne.
Należy więc zapomnieć o tych nieszczęsnych mikrofonach w urządzeniach DMX512.  
Źródłem dźwięku ma być mikrofon (wbudowany lub dołączany do gniazda MIC ) lub sygnał z miksera dostarczany do komputera (wejście LINE-IN), na którym działa aplikacja DMX512. Wtedy zdefiniować należy w aplikacji DMX512 sceny oraz urządzenia i ich kanały na które wpływa dźwięk, wtedy pokaz ma ręce i nogi.

Aplikacji DMX512 jest sporo , zostaną przedstawione przykłady dla 2-óch. Dla reszty aplikacji poprzez analogię.

1. QLC+ 

 

Test modułu sterowania dźwięku na przykładzie lampy PAR LED (tester DMX512) i interfejs USB/DMX512

Drugi film

Prosty test możliwości modułu w aplikacji QLC+, tutaj założono wpływ dźwięku na kanały DMX512, w przypadku w większej ilości urządzeń należy to powiązać z scenami.

2. Freestyler

  • opis modułu Sound to Light - sterowanie dźwiękiem  [tutorial]

poradnik video pokazujący jak konfigurowac sceny a potem przełączać je dźwiękiem, sceny muszą być predefiniowane aby mieć kontrolę na co ma wpływać dzwięk


Przykład wpływu dźwięku na ruchome głowy


Opis filmu:
"http://www.bobdeyoungdj.com Demonstration of VDJ's S2L plugin for Freestyler and Freestyer's S2L plugin. Both VDJ and Freestyler are being run on the same laptop."
2018.10.15
Opis protokołu ART-NET i przedstawienie nowego interfejsu firmy KWMATIK Pro-Myk v1.0 opartego na tym protokole.
Dzięki temu protokołowi interfejsy bazujące na nim nie potrzebują sterowników tzw "driverless" co otwiera drogę do każdego systemu operacyjnego i każdego urządzenia z obsługą sieci komputerowej , co jest wygodne szczególnie dla urządzeń mobilnych jak telefony i tablety.
2017.04.14
Kurs obsługi urządzeń DMX512 w aplikacji QLC+. Jest to darmowa aplikacja dostępna w pełnej wersji, którą można stosować także w celach komercyjnych. W Polsce popularna jest aplikacja FREESTYLER DMX512, do której jest mnóstwo instrukcji, tutoriali, filmów , przykładów oraz bogata lista fixtures (bibliotek urządzeń). W Australii zaś "Vixen 3" cieszy się podobnym zainteresowaniem.
QLC+ ma tą przewagę nad nimi z powodu łatwości obsługi, do tego prężnie się rozwija, możliwości rosną a błędy są usuwane.

FIrma KWMATIK stworzyła nieoficjalny podręcznik w PDF tej aplikacji aby szczególnie zaczynającym pracę z interfejsami DMX512 przeznaczonymi do komputera pomóc przesiąść się na nowocześniejsze narzędzie niż konsole.
2016.10.31
Tutorial pokazuje jak w sposób praktyczny wpływać poziomem sygnału (zmiany dźwięku) poprzez aplikację DMX512 i interfejs USB/DMX512.
Pokazuje jak zrobić to sposób skuteczny i prawidłowy pomijając wbudowane mikrofony w urzadzeniach DMX512 jako pozbawione sensu gadżety.
2016.07.08
Testowanie ruchomej głowy "4*25 Super Beam LED Moving Head"
 w QLC+ za pomocą interfejsów KWMATIK USB/DMx512 KW-D04c i KW-MX0